Do 26 maja Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prezentuje wystawę, na której punktem wyjścia są prace Rajmunda Ziemskiego (1930-2005). Jego obrazy z cyklów „Ptaki” i „Pejzaże” zostały zestawione z pracami współczesnych artystów. Wystawa skupia się na współistnieniu ludzi i ptaków.
O tym, co zobaczymy na ekspozycji rozmawiamy z Dianą Lelonek – artystką wizualną i kuratorką wystawy „System wczesnego ostrzegania”. Rajmund Ziemski uważał, że rolą artystek i artystów jest „ostrzegać”. W jego twórczości wyczuwamy niepokój i lęki, związane m.in. z widmem wojny nuklearnej. Jednocześnie Ziemski fascynował się światem ptaków – współdzielił nawet przestrzeń swojej pracowni i swojego życia z kanarkiem. Te dwa wątki splatają się na wystawie, na której poruszone zostały tematy wymierania, współistnienia ptaków i ludzi oraz strategii przetrwania.
Obok obrazów Rajmunda Ziemskiego zobaczą Państwo prace Matthiasa Garffa, Joanny Rajkowskiej, Anny Siekierskiej, Bartka Zalewskiego, Weroniki Zalewskiej i Zoe (Małgorzaty Gurowskiej i Agaty Szydłowskiej). Kuratorką jest Diana Lelonek we współpracy z Joanną Kanią i Katarzyną Ziemską. Wystawę można oglądać do 26 maja 2024 roku.
Zdjęcia prac dzięki uprzejmości ASP.
Fot. Bartosz Zalewski, „Póki kanarek śpiewa, jesteśmy bezpieczni”
-
-
Matthias Garff, „Garden Birds”, 2019
-
-
Joanna Rajkowska, kolaż z cyklu „Plac Pięciu Rogów”, 2021-2024
Anna Siekierska, „60 m n.p.m.”, 2021
-
-
Wernisaż wystawy
Rajmund Ziemski, „Pejzaż 27/69”, 1969
-
-
Rajmund Ziemski, „Pejzaż 13/69”, 1969
Rajmund Ziemski, „Ptak czerwony”, 1957
-
-
Rajmund Ziemski, „Ptak złoty”, 1958